Elhunyt dr. Havas István kollégánk

Életének 88. évében 2023. április 6-án elhunyt dr. Havas István, nyugalmazott tudományos főmunkatárs, c. egyetemi docens.

Pályafutását egyetemünk Anyagtudomány és Technológia Tanszékén (illetve annak jogelődjein)töltötte. Kutatási területe a mechanikai anyagvizsgálat, fémek törése és fáradása és a törésmechanikai vizsgálatok voltak. 1963-tól tartott előadásokat, gyakorlatokat és vizsgáztatott a graduális és posztgraduális gépészmérnökképzés területén anyagszerkezettan, anyagvizsgálat és fémtechnológia témakörökben. 1969-ben doktori, 1976-ban kandidátusi, majd PhD fokozatot szerzett. Részt vett a doktorandusz képzésben. 1973-74-ben Düsseldorfban Humboldt-ösztöndíjjal folytatott kutatási tevékenységet. Folyamatosan résztvevője, illetve témavezetője volt a tanszék anyagvizsgálattal kapcsolatos ipari munkáinak. Több mint 130 publikációja jelent meg magyar, német, angol és orosz nyelven.

Széleskörű tudományos közéleti tevékenységet folytatott: az MTA Gépszerkezettani Akadémiai Bizottság Méretezési Albizottsága, az International Congress on Fracture, az European Structural Integrity Society Magyar Nemzeti Bizottsága, a BME-Hungalu Alapítvány kuratóriuma és a Hungarolab ügyvezető elnökségének tagjaként, valamint a GTE Anyagvizsgáló Központi Szakosztály társelnöke volt.

Munkássága elismeréseként megkapta a Magyar Gépészmérnökért Gillemot-díjat.

1996-tól 2006-ig nyugdíjasként, megbízási szerződéssel dolgozott a tanszéken.

Temetése szűk családi körben történt. Emlékét megőrizzük.