A Gillemot László Szakkollégium (GLSZ) 2018 őszén alakult, és az azóta eltelt időben sikerült egy jó közösséget építenünk, valamint számos, egyetemi tanulmányokon túlmutató programot szerveztünk.
Fő profilunk a fémes anyagtudomány, beleértve mindent az alapanyagoktól, a kötéstechnológiákon át, egészen a hétköznapi és különleges alkalmazásokig.
A GLSZ elsődleges célja egy olyan közösség formálása, amelyben a tagjaink egymást segítve fejlődhetnek tanulmányaik előrehaladtával, és egyetemi oktatáson kívüli tapasztalatokkal gazdagodjanak.Tagságunkat tekintve számos első és másodéves jelentkezik hozzánk, de teljesen más irányba tanuló, érdeklődő tagjaink is akadnak.
Az elmúlt évben több nagy eseményt szerveztünk. Többek között a minden év novemberében megrendezésre kerülő G épület vetélkedőt több Szakosztály segítségével. Nyilvános vitaesteken, illetve több, anyagtudományos tantárgyból tartott ZH és vizsga konzultációkon szintén találkozhattok velünk.
A szakmai látásmódunk szélesítése érdekében nyílt és belsős gyárlátogatásokat is szervezünk. Fontosnak tartjuk az érdeklődő fiatalok biztatását a mérnöki pályára lépés felé, ezért kutatók éjszakáján és gyerekegyetemen is megjelenünk érdekes kísérletekkel, bemutatókkal.
A GLSZ egy összetartó közösséggé kovácsolódott az elmúlt néhány év alatt, a számos csapatépítő tevékenységünk révén is. A szellemi frissesség fejlesztése mellett a testi egészségünket is ápoljuk rendszeres sporttal.
Jelen vagyunk facebookon és instagramon, valamint saját honlapunkon is közzétesszük az aktuális eseményeinket, beszámolóinkat. Érdemes követni a honlapunkat és a facebook oldalunkat a friss információkért!
A csatlakozni vágyókat a minden félév elején meghirdetett tagtoborzónkon tudjuk fogadni, ahol egyéni kérdésekre is szívesen válaszolunk. Szívesen látjuk a csapatunk iránt érdeklődőket!
Elérhetőségek:
glsz.bme.hu
facebook.com/Gillemot
Az Alakítástechnikai Szakosztály 2009-ben alakult azzal a céllal, hogy segítsük elsajátítani és megismerni az alakítástechnika témakörébe tartozó eljárásokat és módszereket. Az egyetemi életnek most már több mint tíz éve részét képző szakosztályunk, gyakorlati ismereteket, jók közösséget, kutatási témákat és egy izgalmas hobbit nyújt azoknak kik érdeklődnek az ipar eme területe iránt. Fontosnak tartjuk az elméleti ismeretek gyakorlatba való átültetését, és foglalkozásaink során erre különös hangsúlyt is fektetünk. A szakosztályunk tevékenysége három főbb profilra osztható, szabadalakító kovácsolásra, öntészetre és lemezalakításra. Az alakítástechnikai alapok mellett igen sokat foglalkozunk acélok hőkezelésével, illetve az alakítástechnikai műveleteket megelőző anyagválasztással és tervezési folyamatokkal is. A gyakorlati ismeretek mellett tagjainknak ezeken a területeken kutatással is tudnak foglalkozni akár TDK dolgozat vagy szakdolgozat formájában. Szakosztályunk ezeken felül részt vesz az egyetemi oktatásban is, az Anyagtudomány és Technológia Tanszék munkáját laborok tartásával segítjük, melyek keretein belül tagjaink az oktatásba és a tanszéki életbe is bepillantást nyerhetnek.
Foglalkozásaik jó hangulatban, egymást segítve telnek. Az alkalmakat a G épület kovács- és hőkezelőlaborjában tartjuk minden kedden és csütörtökön 18:00 – 20:00 között, ahova várjuk tagjainkat és minden kedves érdeklődőt. Mindemellett a félév során különféle csapatépítők, workshopok, illetve gyár- és üzemlátogatások, valamint meghívott előadók teszik színesebbé a szakosztály egyébként is mozgalmas életét.
Várunk szeretettel mindenkit, fiúkat és lányokat egyaránt!
A BME Gépészmérnöki Karának egyik legrégebbi szakmai köre, a Hegesztési Szakosztály 2019-ben ünnepelte alapításának 40 éves jubileumát. A szakosztályt 1979-ben a Münnich Ferenc Kollégiumban (mai nevén Kármán Tódor Kollégium) alapították Palotás Béla közreműködésével. A Hegesztési Szakosztály célul tűzte ki, hogy a leendő gépészmérnökök az egyetemen tanult, illetve a tananyagból kimaradt hegesztési és az ezzel kapcsolatos eljárásokat, berendezéseket, eszközöket, korszerű gyártási technológiákat a mindennapos gépészmérnöki gyakorlatban is megismerhessék, s ez által a hegesztés tudományának fortélyait könnyebben tegyék magukévá mind gyakorlati, mind elméleti síkon. Ennek kapcsán szakmai bemutatókat szervezünk, amelyeken ipari szakemberek osztják meg tapasztalataikat a fiatalabb korosztállyal, valamint belföldi és külföldi gyárakat, illetve kiállításokat látogatunk meg. Szakosztályunk azóta is a kar egyik legmeghatározóbb szakmai köre, évente több száz diák fordul meg a hegesztési laboratóriumban és szakmai programjainkon, a legelhivatottabb tagjaink pedig számos tudományos diákköri munkát jegyeznek.
Heti rendszerességgel tartunk laborfoglalkozásokat a G épület hegesztőlaboratóriumában. Keddenként 18:00-20:00, csütörtökönként 16:00-20:00 között várjuk a hegeszteni vágyó tagjainkat. Nemcsak gépészek érdeklődését várjuk, más karokról is lehet hozzánk csatlakozni. Amennyiben még soha nem hegesztettél, akkor is szívesen látunk! Négyféle hegesztési eljárást lehet nálunk elsajátítani: huzalelektródás ívhegesztés, kézi ívhegesztés, volfrámelektródás ívhegesztés és lánghegesztés.
Rendszeresen érkeznek hozzánk projektmunkákkal kapcsolatos megkeresések is hallgatóktól és más öntevékeny köröktől. Rutinosabb tagjainkat ezekbe aktívan bevonjuk. A laborfoglalkozásokon a gyakorláson kívül lehetőség van saját projekt készítésére is, melyhez minden szükséges segítséget megadunk.
A tavaszi félévek legnagyobb eseménye az Országos Hegesztési Verseny, amely 2019-ben immáron hetedik alkalommal került megrendezésre. A szervezők a BME Anyagtudomány és Technológia Tanszék laborjaiba várták a versenyzőket, akik hegesztéshez, metallurgiához, robotikához és más anyagtechnológiákhoz köthető tudományterületen tanulnak. Mind elméleti, mind gyakorlati feladatokat kellett a versenyzőknek megoldani: roncsolásmentes anyagvizsgálat, kézi ívhegesztési eljárásváltozatok, csaphegesztés, gázszükséglet számítás, hibakeresés minősítésekben, ipari problémák megoldása stb.
Az őszi félévet rendszerint egy évzáró vacsora zárja. Ennek részeként 2019 decemberében ünnepeltük meg 40 éves évfordulónkat. Az ünnepség megnyitójának a Kármán Tódor Kollégium aulája adott helyet, ahol a szakosztály történetét bemutató fotókiállítást tekinthették meg a vendégek. A formális megemlékezést ezután egy vacsora követte a G épület csarnokában, ahol kötetlenebb formában folytatódott a megemlékezés. A vacsora során számos vidám, nosztalgikus és tanulságos visszaemlékezést hallgathattunk és tekinthettünk meg, amelyek felidézték a kirándulások, csapatépítések és hegesztési versenyek hangulatát. A neves alkalomra a szakosztály vezetése saját készítésű tortával is készült.
A Szakosztály működése a koronavírus miatti korlátozások mellett sem állt le. Különféle online előadásokkal igyekszünk aktívak maradni, valamint a szokásos Országos Hegesztési Verseny helyett meghirdettük az I. Online Országos Hegesztési Versenyt. Ez egy két fordulóból álló online vetélkedő, amelynek megoldásán 10 csapat jelenleg is dolgozik.
Amennyiben felkeltettük érdeklődésedet, szeretsz barkácsolni, alkotni valamit és szeretnél egy jó közösség tagja lenni, Téged is szeretettel várunk Szakosztályunkba!
Tagtoborzóinkat, programjainkat, valamint a Szakosztállyal kapcsolatos legfrissebb híreket megtaláljátok Facebook oldalunkon, valamint honlapunkon is.
Elérhetőségek:
Kik vagyunk?
Az Orvostechnika Szakosztály 2013 szeptemberében alakult azzal a céllal, hogy a hasonló érdeklődési körű hallgatókat összegyűjtse, segítse az egyetemen elsajátított elméleti tudást a gyakorlatban kamatoztatni. Tagságunk diverz, a Gépészmérnöki Kar hallgatóin kívül a Villamosmérnöki, Vegyészmérnöki Karról és még a Semmelweis Egyetemről is vannak érdeklődőink. Jelenleg 46 hallgatóból , 20 aktív és 26 próbás tagból áll csapatunk.
Mit csinálunk?
Az Orvostechnika Szakosztály fő feladatának tekinti tagjai szemléletét szélesíteni. Mivel két hatalmas tudományterület metszetén helyezkedik el, fontosnak tartja a rálátást elősegíteni előadásokkal és a tagoknak szervezett kurzusokkal.
A szakosztály egyik fő profilját az orvostechnikai témákban rendezett előadások alkotják, amelyeken minden érdeklődőt szívesen látunk. Tagjainknak félévente labor- és gyárlátogatásokat szervezünk, melyek a különböző szakismereteket bővítik, bepillantást nyerhetünk különböző cégek és szervezetek működésébe, valamint légkörébe.
Kurzusaink többalkalmasak, így mindenkinek lehetősége nyílik az éppen feldolgozott témában jobban elmélyedni, a gyakorlati tudást elsajátítani.
Szakosztályunk jó kapcsolatot ápol az Anyagtudomány és Technológia Tanszékkel, a Gillemot László Szakkollégiummal és a Gépész Szakkollégium többi szakosztályával is. Szerveztünk már vetélkedőket, segédkeztünk a GSZK piknik megszervezésében is, de a III. Gépész Szakkollégium Szakmai Konferenciáját is mi szerveztük a Hegesztési Szakosztállyal közösen.
Projekt alapú működés
A szakosztályon belül saját projekteket vezetünk, ahol megtanulunk csapatban dolgozni, gyakorlati tudásunkat bővítjük és nem utolsó sorban egy olyan feladat megoldásán dolgozunk, ami iránt mind jobban érdeklődünk. A SOTE hallgatóival kiegészülve tagjaink idén 9 téma közül választhattak . Egy olyan közösség alakult ki, ahol együtt dolgoznak orvosok és mérnökök, így egymás tudását kiegészítve a projektek hatékonyan tudnak előrehaladni.
Ezek mellett tagjaink külsős, bármilyen orvostechnikát érintő kutatását vagy projektjét is szívesen támogatjuk, igyekszünk bennük segíteni.
Felépítésünk
Minden felvett hallgató próbásként kezdi, majd a félév alatt nyújtott munka alapján válhat aktív taggá. A vezetőséget egy elnök, két alelnök, egy gazdasági referens és egy PR referens alkotja. Tagjai az aktív tagok közül kerülnek kiválasztásra, a félév eleji tisztújító gyűlésen a leadott pályázatok alapján szavazással döntünk. A vezetőség munkáját a vezetőségi utánpótlás segíti, akik részt vesznek a szervezési feladatokban, jobb rálátást kapnak a szakosztály működésére, így a későbbiekben rugalmasan zajlik a vezetőségváltás.
Elérhetőségek: